Q1236 HF battery charger 12/24/36V 3-40A 1Ph 230 Vac
High frequency battery charger, for all types of batteries, with the possibility to choose between different voltages, currents and charging curves. For industrial applications.
DATA SHEET >>
Programmable through the Program Shooter
Automatic start on battery connection
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Types of rechargeable batteries: Wet Lead, Gel Lead, AGM, LiFePO4*
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
Interlock cable with NC or NO contact
AIR PUMP EUW (221981)
Table stand with handle (221950)
| Battery voltage | 12V, 24V, 36V |
|---|---|
| Output current | 3-40A |
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-320Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-480Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET, LiFePO4* |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 29,4×12,7×17,9cm |
| Weight | 6kg |
| Degree of protection | IP 31 |
| Max. battery capacity | 201-499Ah |
| Max. charging current | 30-60A |



