Q622 LOG HF battery charger 72V, 80V 20-195A 3Ph 400Vac
High frequency and high efficiency battery charger thanks to quality components and advanced technology, three-phase power supply, for charging all types of batteries, with a wide range of voltages, currents and charge curves. Equipped with bi-directional USB interface with a USB flash drive included. The battery charger is equipped with an LCD display with the possibility of displaying voltage, current, Ah charged, battery charge percentage and also with an RGB backlit panel that indicates state of charge by changing color. It is also protected against short circuit, polarity inversion, overheating. CAN BUS interface on request.
DATA SHEET >>
Programmable through the Program Shooter
Bi-directional USB interface with a USB flash drive included
RGB backlit panel that indicates state of charge by changing color
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Types of rechargeable batteries: Wet Lead, Gel Lead, AGM, LiFePO4*
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Available accessories / Customization on request:
Company logo on the RGB backlit panel
CAN BUS interface
Power and battery plugs
| Battery voltage | 72V, 80V |
|---|---|
| Output current | 20-195A |
| Battery capacity (6-8h) | 160Ah-1500Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 200Ah-2250Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET, LiFePO4* |
| Input voltage | 3Ph 400Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 53,8x34x111cm |
| Weight | 50kg |
| Degree of protection | IP 44 |
| Max. battery capacity | >1000Ah |
| Max. charging current | >100A |




