UNIVERSAL LOADING CHARGER HF multi-voltage battery charger 2-80V 5-90A 3Ph 400Vac
High frequency multi-voltage battery charger with possibility to charge batteries from 2 to 80V with currents from 5 to 90A. It can be programmed directly from the buttons on the screen without using the Program Shooter. This charger is designed for workshops that need to constantly charge different types of batteries of different capacities. In addition to the charging curves for WET, GEL and AGM batteries, it has a charge curve for battery desulphation, which can be selected on the screen under “Desulf”. In addition to the display there is a large backlit panel that indicates state of charge by changing color.
DATA SHEET >>
Direct programming through the buttons on the screen
Charging curve for battery desulphation
RGB backlit panel that indicates state of charge by changing color
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Types of rechargeable batteries: Wet Lead, Gel Lead, AGM
Reduced size and weight
Available accessories / Customization on request:
Company logo on the RGB backlit panel
Power and battery plugs
AIR PUMP EUW (221980)
Pick Up transport trolley (221962)
Wall bracket three-phase chargers (221964)
| Battery voltage | 2V-48V | 64V-80V |
|---|---|
| Output current | 5-90A | 5-65A |
| Battery capacity (6-8h) | 160Ah-720Ah | 160Ah-520Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 200Ah-1100Ah | 200Ah-780Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Supply voltage | 3Ph 400Vac |
| Use | Battery charger |
| Dimensions (L+W+H) | 53,7×16,6x30cm |
| Weight | 15kg |
| Degree of protection | IP 44 |
| Max. battery capacity | >1000Ah |
| Max. charging current | 65-100A |



