UNIVERSAL LOADING CHARGER LOG HF flerspänningsladdare 2-80V 5-130A 3Ph 400Vac
Högfrekvent flerspänningsladdare med möjlighet att ladda batterier från 2 till 80V med ström från 5 till 130A. Laddaren kan programmeras direkt från knapparna på skärmen utan att använda Program Shooter. Den är designad för verkstäder som ständigt behöver ladda olika sorters batterier med en varierande kapacitet. Förutom laddningskurvorna för WET-, GEL- och AGM-batterier har den även en laddningskurva för avsulfatering, som kan väljas på skärmen under ”Desulf”. Utöver displayen finns också en stor bakgrundsbelyst panel som indikerar laddningsnivån genom att byta färg. Utrustad med dubbelriktat USB-gränssnitt med ett USB-minne som ingår för datalagring och mjukvaruuppdatering.
DATA SHEET >>
Direktprogrammering genom knapparna på skärmen
Laddningskurva för avsulfatering av batteri
Dubbelriktat USB-gränssnitt med ett USB-minne ingår
Typer av uppladdningsbara batterier: våt bly, gel bly, AGM
LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
Bakgrundsbelyst panel (RGB) som indikerar laddningstillstånd genom att byta färg
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Företagets logotyp på den bakgrundsbelysta panelen (RGB)
Ström- och batterikontakter
AIR PUMP EUW (221980)
Pick Up transportvagn (221962)
Väggfäste för trefasladdare (221965)
| Batteriets spänning | 12V, 24V, 2V, 36V, 48V, 64V, 6V, 72V, 80V |
|---|---|
| Utgående ström | 20-130A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 160Ah-1040Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 200Ah-1560Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, WET |
| Ingångsspänning | 3Ph 400Vac |
| Använd | Batteriladdare |
| Mått (L+W+H) | 53,7×18,9x52cm |
| Vikt | 30kg |
| Skyddsgrad | IP 44 |
| Max. batteriets kapacitet | >1000Ah |
| Max. strömstyrka | >100A |





