UNIPHASE MULTICHARGER HF flerspänningsladdare 2-48V 5-65A, 64-72-80V 5-40A, 96V 5-30A 1Ph 230 Vac
Högfrekvent flerspänningsladdare med möjlighet att ladda batterier från 2 till 96V med ström från 5 till 65A. Laddaren kan programmeras direkt från knapparna på skärmen utan att använda Program Shooter. Den är också utrustad med ett dubbelriktat USB-gränssnitt samt ett medföljande USB-minne. Kan fås med CAN BUS-gränssnitt vid behov.
DATA SHEET >>
Direktprogrammering genom knapparna på skärmen
Laddningskurva för avsulfatering av batteri
Utrustad med PFC (Power Factor Correction)
Hög effektivitet tack vare kvalitetskomponenter och avancerad teknik
LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
Skydd mot kortslutning, omvänd polaritet, överhettning och en bakgrundsbelysta panelen (RGB) indikerar laddningsnivån genom att byta färg
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Företagets logotyp på den bakgrundsbelysta panelen (RGB)
CAN BUS-gränssnitt
Ström- och batterikontakter
AIR PUMP EUW (221980)
Pick Up transportvagn (221962)
Väggfäste för trefasladdare (221964)
| Batteriets spänning | 2-48V | 64-72-80V | 96V |
|---|---|
| Utgående ström | 5-65A | 5-40A | 5-30A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 160Ah-520Ah | 160Ah-320Ah | 160Ah-240Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 200Ah-780Ah | 200Ah-480Ah | 200Ah-360Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, WET |
| Matningsspänning | 3Ph 400Vac |
| Använd | Batteriladdare |
| Mått (L+W+H) | 53,7×18,9x30cm |
| Vikt | 15kg |
| Skyddsgrad | IP 44 |
| Max. batteriets kapacitet | 201-499Ah, 500-800Ah |
| Max. strömstyrka | 30-60A, 65-100A |





