SATURN 5 batteriladdare med flera kanaler 12V 5-34A 5 kanaler
Batteriladdare med flera kanaler för laddning av 12 V blybatterier med flytande elektrolyt eller gel. Designad för att samtidigt, och oberoende av varandra, ladda upp till 5 batterier.
Med hjälp av SCT-teknik ger mikroprocessorn, genom ett led-gränssnitt, följande information om lasten:
– Anslutning till strömförsörjning (grön lysdiod)
– Laddning pågår (gul lysdiod)
– 80 % laddning (gröna och gula lysdioder tända)
– 100 % laddning och FLOATING-läge (grön lysdiod)
– Omvänd polaritet (röd lysdiod).
DATA SHEET >>
Designad för att samtidigt, och oberoende av varandra, ladda upp till 5 batterier
Säker laddning av batterier anslutna till motorfordon med en elektronisk styrenhet
Automatisk start vid batterianslutning
Output-kabel med klämmor
Strömkabel med Schuko-kontakt
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Ström- och batterikontakter
| Batteriets spänning | 12V |
|---|---|
| Utgående ström | 5-34A |
| Batterisort | GEL, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 33,3x7x27,2cm |
| Vikt | 4.5kg |
| Skyddsgrad | IP21 |
| Max. batteriets kapacitet | 201-499Ah |
| Max. strömstyrka | 30-60A |





