Q9 HF batteriladdare 24V 40-140A 3Ph 400Vac
Högfrekvent batteriladdare, för alla typer av batterier, med möjlighet att välja mellan olika spänningar, ström och laddningskurvor. Tack vare kvalitetskomponenter och avancerad teknik är det här en högeffektiv batteriladdare. Laddaren är utrustad med ett dammfilter, en LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar och batteriladdningsprocent, Laddaren är också skyddad mot kortslutning, polaritetsinvertering och överhettning. Den bakgrundsbelysta panelen (RGB) indikerar laddningsnivån genom att byta färg.
DATA SHEET >>
Går att programmera via Program Shooter
Utrustad med dammfilter
Bakgrundsbelyst panel (RGB) som indikerar laddningstillstånd genom att byta färg
LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
Typer av uppladdningsbara batterier: våt bly, gel bly, AGM, LiFePO4*
Skydd mot kortslutning, omvänd polaritet, överhettning
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Företagets logotyp på den bakgrundsbelysta panelen (RGB)
Ström- och batterikontakter
AIR PUMP EUW (221980)
Pick Up transportvagn (221962)
Väggfäste för trefasladdare (221964)
| Batteriets spänning | 24V |
|---|---|
| Utgående ström | 40 – 140A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 160Ah-1120Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 200Ah-1680Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, LiFePO4*, WET |
| Ingångsspänning | 3Ph 400Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 47,5×18,8×40,5cm |
| Vikt | 18kg |
| Skyddsgrad | IP 33 |
| Max. batteriets kapacitet | >1000Ah |
| Max. strömstyrka | >100A |





