Q6 HF batteriladdare 12V, 24V 10-100A 1Ph 230 Vac
Högfrekvent batteriladdare, för alla typer av batterier, med möjlighet att välja mellan olika spänningar, ström och laddningskurvor. För industritillämpningar.
DATA SHEET >>
Går att programmera via Program Shooter
Automatisk start vid batterianslutning
LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
Typer av uppladdningsbara batterier: våt bly, gel bly, AGM, LiFePO4*
Skydd mot kortslutning, omvänd polaritet, överhettning
Strömkabel med Schuko-kontakt
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Ström- och batterikontakter
Förreglingskabel med NC- eller NO-kontakt
AIR PUMP EUW (221981)
Bordsstativ med handtag (221960)
| Batteriets spänning | 12V, 24V |
|---|---|
| Utgående ström | 10-100A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 40Ah-800Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 40Ah-1200Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, LiFePO4*, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 39×12,7x33cm |
| Vikt | 6kg |
| Skyddsgrad | IP 31 |
| Max. batteriets kapacitet | >1000Ah |
| Max. strömstyrka | 65-100A |





