Q210 LOG BV HF batteriladdare 24V, 36V, 48V 20-90A 3Ph 400Vac
Dedikerad för WET-, GEL- och AGM-batterier. Programmerbar med Program Shooter. Automatisk start vid batterianslutning. Utrustad med en tvåvägs USB-interface för datalagring och mjukvaruuppdatering. Kan fås med CAN BUS-gränssnitt vid behov.
DATA SHEET >>
Huvudsakliga tekniska egenskaper:
- 220/230 V och 380/400 V strömförsörjning 3-fas med automatisk igenkänning av matningsspänning
- LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
- Skydd mot kortslutning, omvänd polaritet, överhettning och en bakgrundsbelysta panelen (RGB) indikerar laddningsnivån genom att byta färg
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
- Företagets logotyp på den bakgrundsbelysta panelen (RGB)
- CAN BUS-gränssnitt
- Ström- och batterikontakter
- AIR PUMP EUW (221980)
- Väggfäste för trefasladdare (221964)
- Pick Up transportvagn (221962)
| Batteriets spänning | 24V, 36V, 48V |
|---|---|
| Utgående ström | 20-90A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 160Ah-720Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 200Ah-1100Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, LiFePO4*, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac, 3Ph 400Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 53,7×18,9x30cm |
| Vikt | 15kg |
| Skyddsgrad | IP 44 |
| Max. batteriets kapacitet | >1000Ah |
| Max. strömstyrka | 65-100A |





