MARS 84 batteriladdare 12V 1.5-8A 1Ph 230 Vac
Batteriladdare för laddning av 12 V blybatterier med flytande elektrolyt eller gel.
Med hjälp av SCT-teknik ger mikroprocessorn, genom ett led-gränssnitt, följande information om lasten:
– Anslutning till strömförsörjning (grön lysdiod)
– Laddning pågår (gul lysdiod)
– 80 % laddning (gröna och gula lysdioder tända)
– 100 % laddning och FLOATING-läge (grön lysdiod)
– Omvänd polaritet (röd lysdiod).
DATA SHEET >>
Utrustad med en mikrobrytare för att välja batterityp mellan WET GEL
Microswitch to select the Strömstyrka between 1,5, 5 and 8A
Automatisk start vid batterianslutning
Output-kabel med klämmor
Strömkabel med Schuko-kontakt
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Ström- och batterikontakter
| Batteriets spänning | 12V |
|---|---|
| Utgående ström | 1.5/5/8A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 65Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 100Ah |
| Batterisort | GEL, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 7,2x9x17cm |
| Vikt | 1kg |
| Skyddsgrad | IP 31 |
| Max. batteriets kapacitet | <200Ah |
| Max. strömstyrka | <30A |





