MARS 4807 HF batteriladdare 36/48V 3-7A 1Ph 230 Vac
Högfrekvent batteriladdare, för alla typer av batterier, med möjlighet att välja mellan olika spänningar, ström och laddningskurvor. Kan användas i fordons- och industritillämpningar med total säkerhet för den anslutna elektroniken.
DATA SHEET >>
Direktprogrammering genom knapparna på skärmen
Automatisk start vid batterianslutning
LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
Skydd mot kortslutning, omvänd polaritet, överhettning
Output-kabel med klämmor
Strömkabel med Schuko-kontakt
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Ström- och batterikontakter
Bordsstativ med handtag (221940)
| Batteriets spänning | 36V, 48V |
|---|---|
| Utgående ström | 3-7A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 40Ah-55Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 40Ah-90Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 13×10,2×24,1cm |
| Vikt | 3kg |
| Skyddsgrad | IP 33 |
| Max. batteriets kapacitet | <200Ah |
| Max. strömstyrka | <30A |





