MARS 2415 HF batteriladdare 12/24V 3-15A 1Ph 230 Vac
Högfrekvent batteriladdare, för alla typer av batterier, med möjlighet att välja mellan olika spänningar, ström och laddningskurvor. Kan användas i fordons- och industritillämpningar med total säkerhet för den anslutna elektroniken.
DATA SHEET >>
Direktprogrammering genom knapparna på skärmen
Output-kabel med klämmor
LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
Typer av uppladdningsbara batterier: våt bly, gel bly, AGM
“End of charge Floating” håller batteriet laddat genom att kompensera för självurladdning
Säker laddning av batterier anslutna till motorfordon med en elektronisk styrenhet
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Ström- och batterikontakter
Bordsstativ med handtag (221940)
| Batteriets spänning | 12V, 24V |
|---|---|
| Utgående ström | 3-15A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 40Ah-120Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 40Ah-180Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 13×10,2×24,1cm |
| Vikt | 3kg |
| Skyddsgrad | IP 33 |
| Max. batteriets kapacitet | <200Ah |
| Max. strömstyrka | <30A |





