MARS 1270BS HF batteriladdare 12V 3-70A 1Ph 230 Vac
Högfrekvent batteriladdare, för alla typer av batterier, med möjlighet att välja mellan olika ström och laddningskurvor. Kan användas i fordons- och industritillämpningar med total säkerhet för den anslutna elektroniken.
DATA SHEET >>
Direktprogrammering genom knapparna på skärmen
Automatisk start vid batterianslutning
LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
Skydd mot kortslutning, omvänd polaritet, överhettning
Output-kabel med klämmor
Strömkabel med Schuko-kontakt
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Ström- och batterikontakter
MARS1270BS&MARS12140BS output-kable 6mm2. 3M, SR175-kontakt, ringkabelskor 6MM (345068)
MARS1270BS 16mm2. output-kable 2M, SR175-kontakt och 400A klämmor (345069)
Bordsstativ med handtag (221950)
| Batteriets spänning | 12V |
|---|---|
| Utgående ström | 3-70A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 40Ah-560Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 40Ah-840Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 29,4×12,7×25,9cm |
| Vikt | 6kg |
| Skyddsgrad | IP 33 |
| Max. batteriets kapacitet | 801-1000Ah |
| Max. strömstyrka | 60-100A |





