HYDRA TWO HF batteriladdare 24V 3-40A, 36V 3-30A, 48V 3-25A 1Ph 230 Vac
Högfrekvent batteriladdare IP65, gjord för ONBOARD-användning och våta miljöer. Användare kan ställa in spänning, ström och laddningskurvor via den innovativa Program Shooter USB och läsa av laddningsdata via programmerarens display.
DATA SHEET >>
• Unik modell med flera spänningsnivåer: 24V 3-40A, 36V 3-30A, 48V 3-25A
• IP65 – skydd mot vatten och damm
• LED-lyset indikerer ladestatus
• Enkel multifunktionskontakt: möjliggör dataöverföring och firmwareuppdateringar via USB samt inställning av laddningsparametrar med Program Shooter USB
• CAN BUS-gränssnitt för seriell kommunikation med BMS via protokoll
• Aktiv PFC (Power Factor Correction) för optimal energimottagning från nätet
• Automatisk start och stopp av laddning
• Elektroniskt skydd mot polaritetsvändning, kortslutning och batterispänningskontroll
• Aktiv elektronisk temperaturkontroll
• Strömkabel med Schuko-kontakt
• Förreglingskabel med NC- eller NO-kontakt
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
- Program Shoooter USB
- Batterikontakter
| Batteriets spänning | 24V, 36V, 48V |
|---|---|
| Utgående ström | 3A-40A | 3A-30A | 3A-25A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 40Ah-320Ah | 40Ah-240Ah | 40Ah-200Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 40Ah-480Ah | 40Ah-360Ah | 40Ah-300Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, LiFePO4*, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 31,5×19,2×8,9cm |
| Vikt | 5,5kg |
| Skyddsgrad | IP65 |
| Max. batteriets kapacitet | 201-499Ah |
| Max. strömstyrka | 30-60A |





