6 ELEMENTS CHARGER HF batteriladdare 2-12V 3-75A 1Ph 230 Vac
En högfrekvent flerspänningsladdare gör det möjligt att ladda 1 till 6 battericeller med en kapacitet från 30 till 1 000 Ah. Genom Program Shooter och LCD-displayen är det möjligt att välja antalet celler som ska laddas, den slutliga laddningsspänningen per cell, strömmen och slutladdningsläget.
DATA SHEET >>
Går att programmera via Program Shooter
Laddar från 1 till 6 battericeller med en spänning från 0,5 till 4,5 V per cell
LCD-display med möjlighet att visa spänning, ström, amperetimmar, laddningsstatus
Automatisk start vid batterianslutning
Skydd mot kortslutning, omvänd polaritet, överhettning
Strömkabel med Schuko-kontakt
Tillgängliga tillbehör / Anpassade tillägg efter önskemål:
Ström- och batterikontakter
Bordsstativ med handtag (221950)
| Batteriets spänning | 2V-12V |
|---|---|
| Utgående ström | 3-75A |
| Batteriets kapacitet (6-8h) | 40Ah-600Ah |
| Batteriets kapacitet (9-12h) | 40Ah-900Ah |
| Batterisort | AGM, GEL, LiFePO4*, WET |
| Ingångsspänning | 1Ph 230Vac |
| Använd | Batteriladdare – Strömförsörjning |
| Mått (L+W+H) | 29,4×12,7×17,9cm |
| Vikt | 6kg |
| Skyddsgrad | IP 31 |
| Max. batteriets kapacitet | >1000Ah |
| Max. strömstyrka | 65-100A |




