UNIVERSAL LOADING CHARGER LOG HF multi-voltage battery charger 2-80V 5-130A 3Ph 400Vac
High frequency multi-voltage battery charger with possibility to charge batteries from 2 to 80V with currents from 5 to 130A. It can be programmed directly from the buttons on the screen without using the Program Shooter. This charger is designed for workshops that need to constantly charge different types of batteries of different capacities. In addition to the charging curves for WET, GEL and AGM batteries, it has a charge curve for battery desulphation, which can be selected on the screen under “Desulf”. In addition to the display there is a large backlit panel that indicates state of charge by changing color. Equipped with bi-directional USB interface with a USB flash drive included for data storage and software update. CAN BUS interface on request.
DATA SHEET >>
Direct programming through the buttons on the screen
Charging curve for battery desulphation
Bi-directional USB interface with a USB flash drive included
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
RGB backlit panel that indicates state of charge by changing color
Types of rechargeable batteries: Wet Lead, Gel Lead, AGM
Available accessories / Customization on request:
Company logo on the RGB backlit panel
Power and battery plugs (Cod.221971, 221972, 221975)
AIR PUMP EUW (221980)
Pick Up transport trolley (221962)
Wall bracket for three-phase chargers (221965)
| Battery voltage | 2V, 6V, 12V, 24V, 36V, 48V, 64V, 72V, 80V |
|---|---|
| Battery capacity (6-8h) | 160Ah-1040Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 200Ah-1560Ah |
| Output current | 20-130A |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Input voltage | 3Ph 400Vac |
| Use | Battery charger |
| Dimensions (L+W+H) | 53,7×18,9x52cm |
| Weight | 30kg |
| Degree of protection | IP 44 |
| Max. battery capacity | >1000Ah |
| Max. charging current | >100A |




