UNIPHASE MULTICHARGER HF multi-voltage battery charger 2-48V 5-65A, 64-72-80V 5-40A, 96V 5-30A 1Ph 230 Vac
High-frequency multi-voltage battery charger with possibility to charge batteries from 2 to 96V with currents from 5 to 65A. Programmable directly from the buttons on the screen without using the Program Shooter. Equipped with a bi-directional USB interface for data storage and software update.
DATA SHEET >>
Main technical characteristics:
• Direct programming through the buttons on the screen
• Charging curve for battery desulphation
• PFC (power factor correction)
• High efficiency thanks to quality components and advanced technology
• LCD display with possibility to display voltage, current, Ah charged, percentage of battery charge
• The chargers are equipped with a protection against short circuit, reverse polarity, overheating and RGB backlight panel that indicates state of charge by changing color
Available accessories / Customization on request:
- Company logo on the RGB backlight panel
- CAN BUS interface
- Power and battery plugs
- AIR PUMP EUW (221981)
- Wall bracket three-phase chargers (221964)
- Pick Up transport trolley (221962)
| Battery voltage | 2-48V | 64-72-80V | 96V |
|---|---|
| Output current | 5A-65A | 5A-40A | 5A-30A |
| Battery capacity (6-8h) | 160Ah-520Ah | 160Ah-320Ah | 160Ah-240Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 200Ah-780Ah | 200Ah-480Ah | 200Ah-360Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Supply voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger |
| Dimensions (L+W+H) | 53,7×18,9x30cm |
| Weight | 15kg |
| Degree of protection | IP 44 |
| Max. battery capacity | 201-499Ah, 500-800Ah |
| Max. charging current | <30A, 30-60A |





