SATURN 5 Multi-channel battery charger 12V 5-34A 5 channels
Multi-channel battery charger, for charging 12V lead-acid batteries with liquid electrolyte or gel. Designed for simultaneous and independent charging of up to 5 batteries.
Thanks to the use of SCT technology, the microprocessor, through a led interface, provides to the user the following information concerning the cargo:
– Power supply connection (green LED)
– Charging in progress (yellow LED)
– 80% charge (green and yellow LEDs on)
– 100% charge and FLOATING mode (green LED)
– Reverse polarity (red LED).
DATA SHEET >>
Simultaneous and independent charging of up to 5 batteries
Safe charging of batteries connected to motor vehicles with an electronic control unit
Automatic start on battery connection
Output cables with clamps
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
| Battery voltage | 12V |
|---|---|
| Output current | 5-34A |
| Battery type | GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger |
| Dimensions (L+W+H) | 33,3x7x27,2cm |
| Weight | 4.5kg |
| Degree of protection | IP21 |
| Max. battery capacity | 201-499Ah |
| Max. charging current | 30-60A |





