Q9 HF battery charger 24V 40-140A 3Ph 400Vac
High frequency, three-phase battery charger, for all types of batteries, with the possibility to choose between different voltages, currents and charging curves. High efficiency thanks to quality components and advanced technology. The charger is equipped with a dust filter, LCD display with possibility to display voltage, current, Ah charged, percentage of battery charge, protection against short circuit, reverse polarity, overheating and RGB backlit panel that indicates state of charge by changing color.
DATA SHEET >>
Programmable through the Program Shooter
Equipped with dust filter
RGB backlit panel that indicates state of charge by changing color
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Types of rechargeable batteries: Wet Lead, Gel Lead, AGM, LiFePO4
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Available accessories / Customization on request:
Company logo on the RGB backlit panel
Power and battery plugs
AIR PUMP EUW (221980)
Pick Up transport trolley (221962)
Wall bracket three-phase chargers (221964)
| Battery voltage | 24V |
|---|---|
| Output current | 40 – 140A |
| Battery capacity (6-8h) | 160Ah-1120Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 200Ah-1680Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET, LiFePO4* |
| Input voltage | 3Ph 400Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 47,5×18,8×40,5cm |
| Weight | 18kg |
| Degree of protection | IP 33 |
| Max. battery capacity | >1000Ah |
| Max. charging current | >100A |




