Q8 HF battery charger 36V, 48V 10-60A 1Ph 230 Vac
High frequency battery charger, for all types of batteries, with the possibility to choose between different voltages, currents and charging curves. For industrial applications.
DATA SHEET >>
Programmable through the Program Shooter
Automatic start on battery connection
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Types of rechargeable batteries: Wet Lead, Gel Lead, AGM, LiFePO4*
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
AIR PUMP EUW (221981)
Table stand with handle (221960)
| Battery voltage | 36V, 48V |
|---|---|
| Output current | 10-60A |
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-480Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-720Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET, LiFePO4* |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 39×12,7x33cm |
| Weight | 12kg |
| Degree of protection | IP 31 |
| Max. battery capacity | 500-800Ah |
| Max. charging current | 30-60A |




