Q210 LOG BV HF battery charger 24V, 36V, 48V 20-90A 3Ph 400Vac
Dedicated to WET, GEL, AGM batteries. Programmable with the Program Shooter. Start charging when the battery is connected. Equipped with a bi-directional USB interface for data storage and software update. CAN-BUS interface on request.
DATA SHEET >>
Main technical characteristics:
- 220/230 V and 380/400 V power supply 3-phase with automatic recognition of supply voltage
- LCD display with possibility to display voltage, current, Ah charged, percentage of battery charge
- The charger is equipped with a protection against short circuit, reverse polarity, overheating and RGB backlight panel that indicates state of charge by changing color
Available accessories / Customization on request:
- Company logo on the RGB backlight panel
- CAN BUS interface
- Power and battery plugs
- AIR PUMP EUW (221980)
- Wall bracket three-phase chargers (221964)
- Pick Up transport trolley (221962)
| Battery voltage | 24V, 36V, 48V |
|---|---|
| Output current | 20-90A |
| Battery capacity (6-8h) | 160Ah-720Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 200Ah-1100Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET, LiFePO4* |
| Input voltage | 1Ph 230Vac, 3Ph 400Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 53,7×18,9x30cm |
| Weight | 15kg |
| Degree of protection | IP 44 |
| Max. battery capacity | >1000Ah |
| Max. charging current | 65-100A |





