Q1 HF battery charger 12V, 24V 3-15A 1Ph 230 Vac
High frequency battery charger, for all types of batteries, with the possibility to choose between different voltages, currents and charging curves. For industrial applications.
DATA SHEET >>
Programmable through the Program Shooter
Automatic start on battery connection
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Types of rechargeable batteries: Wet Lead, Gel Lead, AGM, LiFePO4*
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
Interlock cable with NC or NO contact
AIR PUMP EUW (221981)
Table stand with handle (221940)
| Battery voltage | 12V, 24V |
|---|---|
| Output current | 3-15A |
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-120Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-180Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET, LiFePO4* |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 13×10,2×24,1cm |
| Weight | 3kg |
| Degree of protection | IP 33 |
| Max. battery capacity | <200Ah |
| Max. charging current | <30A |





