MARS 84 Battery charger 12V 1.5-8A 1Ph 230 Vac
Battery charger, for charging 12V lead acid batteries with liquid electrolyte or gel.
Thanks to the use of sct technology, the microprocessor, through a led interface, provides the user with all the necessary information related to charging:
– Mains connection (green LED)
– Charging in progress (yellow LED)
– 80% charge and usable battery (green and yellow LEDs on)
– 100% charge and float mode (green LED)
– Reverse polarity (red LED).
DATA SHEET >>
Equipped with a microswitch to select the battery type between WET GEL
Microswitch to select the current between 1,5, 5 and 8A
Automatic start on battery connection
Output cables with clamps
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
| Battery voltage | 12V |
|---|---|
| Output current | 1.5/5/8A |
| Battery capacity (6-8h) | 65Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 100Ah |
| Battery type | GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger |
| Dimensions (L+W+H) | 7,2x9x17cm |
| Weight | 1kg |
| Degree of protection | IP20 |
| Max. battery capacity | <200Ah |
| Max. charging current | <30A |





