MARS 4830 HF battery charger 36/48V 3-30A 1Ph 230 Vac
High frequency battery charger, for all types of batteries, with the possibility to choose between different voltages, currents and charging curves. It can be used in automotive and industrial applications in total safety for the connected electronics.
DATA SHEET >>
Direct programming through the buttons on the LCD screen
Automatic start on battery connection
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Output cables with clamps
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
Table stand with handle (221950)
| Battery voltage | 36V, 48V |
|---|---|
| Output current | 3-30A |
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-240Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-360Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 29,4×12,7×17,9cm |
| Weight | 6kg |
| Degree of protection | IP 31 |
| Max. battery capacity | 201-499Ah |
| Max. charging current | 30-60A |





