MARS 4815 HF battery charger 36/48V 3-15A 1Ph 230 Vac
High frequency battery charger, for all types of batteries, with the possibility to choose between different voltages, currents and charging curves. It can be used in automotive and industrial applications in total safety for the connected electronics.
DATA SHEET >>
Direct programming through the buttons on the LCD screen
Automatic start on battery connection
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Output cables with clamps
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
| Battery voltage | 36V, 48V |
|---|---|
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-120Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-180Ah |
| Output current | 3-15A |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 36×7,2x16cm |
| Weight | 4kg |
| Degree of protection | IP 31 |
| Max. battery capacity | <200Ah |
| Max. charging current | <30A |





