MARS 2415 HF battery charger 12/24V 3-15A 1Ph 230 Vac
High frequency battery charger, for all types of batteries, with the possibility to choose between different voltages, currents and charging curves. It can be used in automotive and industrial applications in total safety for the connected electronics.
DATA SHEET >>
Direct programming through the buttons on the screen
Output cables with clamps
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Types of rechargeable batteries: Wet Lead, Gel Lead, AGM
Fine carica Floating mantiene la batteria carica compensando l'autoscarica della batteria
Safe charging of batteries connected to motor vehicles with an electronic control unit
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
Table stand with handle (221940)
| Battery voltage | 12V, 24V |
|---|---|
| Output current | 3-15A |
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-120Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-180Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 13×10,2×24,1cm |
| Weight | 3kg |
| Degree of protection | IP 33 |
| Max. battery capacity | <200Ah |
| Max. charging current | <30A |





