MARS 17 Battery charger 12V 1.5A 1Ph 230 Vac
Battery charger, for charging 12V lead acid batteries with liquid electrolyte or gel.
Thanks to the use of sct technology, the microprocessor, through a led interface, provides the user with all the necessary information related to charging:
– Mains connection (green LED)
– Charging in progress (yellow LED)
– 80% charge and usable battery (green and yellow LEDs on)
– 100% charge and float mode (green LED)
– Reverse polarity (red LED).
DATA SHEET >>
Equipped with a microswitch to select the battery type between WET GEL
Automatic start on battery connection
Output cables with clamps
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
| Battery voltage | 12V |
|---|---|
| Output current | 1.5A |
| Battery capacity (6-8h) | 10Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 18Ah |
| Battery type | GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger |
| Dimensions (L+W+H) | 5,5×7,5×13,8cm |
| Weight | 1kg |
| Degree of protection | IP20 |
| Max. battery capacity | <200Ah |
| Max. charging current | <30A |





