MARS 12140BS HF battery charger 12V 3-140A 1Ph 230 Vac
High-frequency charger, programmable through the buttons on the LCD screen, for use in the automotive field. Once the charger reaches 100% charge, it enters the end-of-charge Floating mode which keeps the battery charged by compensating for self-discharge, even for long periods of time.
DATA SHEET >>
Direct programming through the buttons on the LCD screen
Automatic start on battery connection
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Output cables with clamps
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
MARS12140BS 25mm2. output cable 2M, SR175 plug and 650A brass clamps (345067)
MARS1270BS&MARS12140BS output cable 6mm2. 3M, SR175 plug, eyelets 6MM (345068)
Table stand with handle (221960)
| Battery voltage | 12V |
|---|---|
| Output current | 3-140A |
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-1120Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-1600Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 39×12,7x41cm |
| Weight | 12kg |
| Degree of protection | IP 33 |
| Max. battery capacity | >1000Ah |
| Max. charging current | >100A |





