HYDRA ONE HF battery charger 12V, 24V 3-15A 1Ph 230 Vac
High-frequency IP65 battery charger designed for ONBOARD use and wet environments. The construction technology enables a slim design and reduced device weight. Voltage, current, and charging curves can be configured via the Program Shooter USB. A single multi-function connector supports data downloads, firmware updates via USB, and charging parameter settings using the Program Shooter USB.
SCHEDA TECNICA >>
Programmable through the Program Shooter USB
IP65 - protected against water and dust
Automatic start on battery connection
State of charge visible through LED light
Single multi-function connector
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
Interlock cable with NC or NO contact
Remote indicator light - Cyclope (Cod. 222951)
| Battery voltage | 12V, 24V |
|---|---|
| Output current | 3-15A |
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-120Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-180Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger |
| Dimensions (L+W+H) | 30x12x4,5cm |
| Weight | 2.5kg |
| Degree of protection | IP65 |
| Max. battery capacity | <200Ah |
| Max. charging current | <30A |





