CUT 30 PFC Plasma cutter 30A 12mm
Compressed air plasma cutter with inverter technology and PFC for arc stability and reduced consumption. Contact striking of pilot arc and adjustable current from 5 to 30A.
Efficiency 100%
Cutting thickness 12mm.
Plasma arc stability.
Power factor corrector (PFC)
Torch automatic cooling.
Reduced size and weight.
Available spare parts
Nozzle 0,65 mm (750001)
Nozzle 0,8 mm (750005)
Nozzle retaining cap (750000)
Swirl ring (750002)
Electrodes (750002)
| Regulation field | 15-30A |
|---|---|
| Duty cycle @ | 100% @ 30A |
| Input voltage | 1Ph 180-230Vac |
| Installed power | 3, 3 kW |
| Fuse | 16A |
| Power factor | 0 Cos ϕ, 1 |
| Efficiency | 0, 85 η |
| Non-load voltage | 240V |
| Cutting thickness | 12mm |
| Dimensions (L+W+H) | |
| Weight | 8kg |
| Max. charging current | 15-30A |


