6 ELEMENTS CHARGER HF battery charger 2-12V 3-75A 1Ph 230 Vac
High frequency multi-voltage battery charger, programmable through the Program Shooter, allows to charge from 1 to 6 cells of battery with a capacity from 30 to 1000Ah. Through the Program Shooter and the LCD display it is possible to select the number of cells to charge, the final charge voltage per cell, the current and the final charge mode.
DATA SHEET >>
Programmable through the Program Shooter
Charges from 1 to 6 elements with voltage from 0.5 to 4.5V per element
LCD display with the possibility to display voltage, current, Ah charged, charge status
Automatic start on battery connection
Protection against short circuit, reverse polarity, overheating
Power cord with Schuko plug
Available accessories / Customization on request:
Power and battery plugs
Table stand with handle (221950)
| Battery voltage | 2V, 6V, 2V-12V, 12V |
|---|---|
| Output current | 3-75A |
| Battery capacity (6-8h) | 40Ah-600Ah |
| Battery capacity (9-12h) | 40Ah-900Ah |
| Battery type | AGM, GEL, WET |
| Input voltage | 1Ph 230Vac |
| Use | Battery charger – Power Supply |
| Dimensions (L+W+H) | 29,4×12,7×17,9cm |
| Weight | 6kg |
| Degree of protection | IP 31 |
| Max. battery capacity | >1000Ah |
| Max. charging current | 65-100A |





